سایر امکانات
پيامبر صلى‏ الله‏ عليه‏ و‏ آله : اگر بنده ارزش ماه رمضان را بداند، آرزو مى كند كه سراسر سال، رمضان باشد
منطقه آزاد چابهار ثبت شرکت
 مدیرعامل منطقه آزاد چابهار گفت: حدود ۱۳۰ شرکت افغانستانی در منطقه آزاد چابهار ثبت شرکت کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد مقدس، حامد علی مبارکی عصر امروز در نخستین نشست مشترک استانداران مرزی با اشاره به اینکه ایران و افغانستان مشترکات زیادی دارند اظهار داشت: نخستین اشتراک زبان فارسی است که آن را پاس می‌داریم، همچنین با توجه به اینکه دو کشور مدت زیادی در مقابل استکبار ایستادگی کرده‌اند و اکنون در جهت توسعه قرار دارند نیاز است همکاری و تعاملات خود را به صورت گسترده انجام دهند.

مدیرعامل منطقه آزاد چابهار تصریح کرد: چابهار کانون توسعه است و باید به گونه‌ای برای آن برنامه‌ریزی کنیم که نسل‌های آینده بتوانند به صورت مناسب از این منطقه بهره ببرند، همچنین وجود افراد زیاد برای سرمایه‌گذاری در منطقه چابهار نشان دهنده اهمیت این منطقه است و ایران تمایل دارد کشور افغانستان در این منطقه سرمایه‌گذاری کند.

وی در ارتباط با مسئله راهبردی سیستان و بلوچستان عنوان کرد: مسئله ترانزیت دارای اهمیت بسیاری است که در دولت یازدهم به صورت جدی در شرق کشور آغاز به کار کرده و امیدواریم این هم‌افزایی ادامه پیدا کند تا بتوانیم برون‌رفت مناسبی داشته باشیم.

مبارکی با بیان اینکه در چابهار تسهیلات مناسبی برای سرمایه‌گذاران وجود دارد، افزود: حدود 130 شرکت افغانستانی در منطقه آزاد چابهار ثبت شرکت کرده‌اند و برخی نیز سرمایه‌گذاری کرده‌اند که تسهیلاتی نظیر 50 درصد تخفیف در بندرها، کاهش 20 تا 30 درصد هزینه‌های سوخت و اختصاص انبارها در مدت یک تا دو ماه برای اجناسی که در حال ترانزیت هستند، به آنها ارائه می‌شود.

مدیرعامل منطقه آزاد چابهار ‌خاطرنشان کرد: تشکیل کمیته مشترک برای پیگیری ایجاد سرمایه‌گذاری مشترک در بخش خصوصی، برگزاری نمایشگاه‌های مختلف، برگزاری جشنواره‌های فرهنگی، هنری و اجتماعی، حذف هزینه‌های حمل و نقل و برقراری تعرفه‌های ترجیحی بین دو کشور از موضوعات پیشنهادی است.

برچسب :
نوشته شده در سه شنبه جهاردهم 10 1395 توسط javadth1 | لينك ثابت | (0) نظر

X